English Українською

Почесне Консульство України в Сіетлі

Донецька область

Населення: 5 млн.252 тис. осіб (10% населення України). Донецька область – найбільша область України за чисельністю населення. Середня щільність населення становить 186,9 осіб на 1 кв. км.

Площа: 26,5 тис. кв. км (4,4% території України).

Обласний центр: м. Донецьк.

Географічне положення: розташована на південному сході України, у степовій зоні. На півдні омивається Азовським морем. Поверхня переважно рівнинна, розчленована ярами та балками. Водну систему області становлять річки: Сіверський Донець, Казенний Торець, Самара, Вовча, Кальміус, Грузький Єланчик, Кринка, водосховища: Старокримське, Клебан-Бицьке, Карлівське, Кураховське, Вільхівське; канали: Сіверський Донець-Донбас і Дніпро-Донбас.

Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –6°C, липня +21°C. Кількість опадів за рік – 524 мм.

Природно-рекреаційний потенціал: 70 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Національний природний парк «Святі Гори», філії Українського степового заповідника - Хомутівський степ і Кам’яні Могили, 30 заказників державного і місцевого значення, 30 пам’яток природи, 6 заповідних урочищ, ботанічний сад у Донецьку, до складу якого входять Луганський заповідник, Криворізький та Приазовський відділи. М’який клімат узбережжя Азовського моря, лікувальні грязі, джерела мінеральних, радонових і столових вод належать до рекреаційних ресурсів області, на базі яких створено курорти: Маріуполь, Слов’яногірськ, Слов’янськ.

Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.

Влада: керівництво Донецької облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації з питань економіки, бюджету і фінансів; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.

Транспортна мережа: розвинута. Донецька залізниця забезпечує до 40% загальнодержавних перевезень. Найбільші залізничні вузли – Ясинувата, Красний Ліман, Дебальцеве, Микитівка, Іловайськ, Волноваха. Морський порт Маріуполь (потужність переробки вантажів 12 млн. т) – на узбережжі Азовського моря. Є аеропорти в Донецьку (міжнародний), Маріуполі, Краматорську. Щільна мережа автомобільних доріг.

Економічний потенціал: Промисловість: наявність паливно-енергетичних і мінерально-сировинних ресурсів створили умови для розвитку промислового комплексу з високою концентрацією галузей важкої промисловості, наукової та соціальної інфраструктури.

Економіку області обслуговують 137 банків і банківських установ, 17 страхових компаній і 24 біржі.

На Донеччину припадає більше половини видобутку вугілля, виробництва готового прокату, коксу, чавуну, сталі і практично весь обсяг випуску прокатного обладнання в Україні. У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають чорна металургія, паливна промисловість та електроенергетика. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 64%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 882 промислові підприємства, функціонує 2095 малих промислових підприємств.

У 1998 році був прийнятий Закон України «Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності у Донецькій області», що створює сприятливий інвестиційний клімат у регіоні. Статус території пріоритетного розвитку надано 22 містам і 5 районам області, створено дві спеціальні економічні зони «Донецьк» та «Азов» з пільговими режимами оподаткування.

Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування та архітектури, монументального мистецтва – 2399.

Туристично-екскурсійними об’єктами в області є Державний історико-архітектурний заповідник у Слав’яногірську, Святогірський печерний монастир (ХVІІ–ХVІІІст.), культурно-архітектурні споруди в Артемівську. В області 5 театрів, з них 3 – у Донецьку, 6 державних музеїв. Кам'яні могили – музей під відкритим небом, розташований на висоті 150-200 м над рівнем моря. Альпи в мініатюрі, вік яких - півтора мільярди років; альпійські луги з рідкісними рослинами. Музей видатного художника А.І.Куїнджі в Маріуполі. Святогірськ – один з кращих кліматичних курортів України.

На частині території Донецької області проводиться антитерористична операція з метою подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України.