English Українською

Почесне Консульство України в Сіетлі

Автономна Республіка Крим

Географічне положення: Розташована на Кримському півострові, у південній частині України. На заході і півдні омивається водами Чорного, на сході – Азовського морів. Річки Криму маловодні; найважливіші – Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Салгир. На річці Салгир розташоване Сімферопольське водосховище. У північній частині півострова – Північно-Кримський канал, вода в який надходить із Дніпра. Є кілька великих солоних озер – Сакське, Акташське, Тобечицьке, Чокрацьке, Красне, Айгульське та ін.

Площа: 27 тис. кв. км.

Населення: 2135 тис. осіб, щільність - 82 особи на 1 кв. км.

Обласний центр: м. Сімферополь.

Адміністративно- територіальий розподіл: 14 районів.

Влада: представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна рада Автономної Республіки Крим. ВР АРК у межах своїх повноважень приймає рішення та ухвалює постанови, які є обов'язковими для виконання в АР Крим. Урядом АРК є Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Голова Ради міністрів АРК призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою АРК за погодженням із Президентом України. Повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України і законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції. Правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється судами, що належать до єдиної системи судів України.

Клімат: у північній частині Криму помірно теплий. Зима м’яка, літо спекотне. Середня температура липня +24°C, січня +1,5°C. На південному березі Криму клімат середземноморський: дуже тепле літо і м’яка зима. Середня температура липня +25°C, січня +4°C.

Природно-рекреаційний потенціал: у горах (особливо на північних схилах) – ліси дубові, букові, буково-грабові, подекуди – соснові. На південному березі рослинність середземноморського типу, чисельні парки декоративних дерев і чагарників, сади, виноградники, тютюнові плантації. Рекреаційний комплекс Криму нині охоплює 632 підприємства відпочинку та лікування. Санаторії зосереджені здебільшого на Південному березі Криму та в Євпаторії. Водночас у Південно-Східному Криму розташована велика кількість пансіонатів, а в гірському Криму розвинута мережа турбаз. Курортні ресурси півострова унікальні, оскільки тут, крім сприятливих кліматичних умов та багатої природи, є лікувальні мінеральні води та грязі.

Кримський півострів вирізняється різноманітністю природних ландшафтів. Північну його частинузаймає степ; південні райони - покриті лісами Кримські гори. Гірська система протягнулася трьома пасмами від Севастополя до Феодосії. Найбільші висоти – у межах Головного, або Південного, пасма. Тут знаходиться найвища гірська вершина Кримського півострова - гора Роман-Кош (1545 м).

Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Сімферополь, Севастополь, Джанкой, Красноперекопськ, Феодосія, Керч, Чонгар. Розвинений автомобільний транспорт. Діє унікальна гірська тролейбусна лінія Сімферополь – Алушта – Ялта. Важливу роль відіграє каботажне та міжнародне мореплавство. Провідними морськими портами є Севастополь, Феодосія, Керч, Ялта. У Сімферополі – великий міжнародний аеропорт, що зв’язує центр автономії з містами України та зарубіжжям.

Промисловість: у структурі промислового виробництва найбільшу питому вагу мають харчова, хімічна і нафтохімічна галузі, машинобудування та металообробка, паливна промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 60%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 291 промислове підприємство, функціонує 1002 малих промислових підприємства.

Сільське господарство: основними галузями рослинництва є вирощування зернових, овочівництво, садівництво, виноградарство; тваринництва - молочне скотарство, птахівництво, вівчарство.

Історико-культурний потенціал: Кримський республіканський краєзнавчий музей, Сімферопольський художній музей, Лівадійський музей-палац, будинок-музей А.П.Чехова. Кримськотатарський музей мистецтв, Бахчисарайський державний історико-культурний заповідник.

В Криму 3820 пам’яток історії та культури. Багато пам’яток архітектури, яким характерне змішання стилів Близького Сходу, Візантії, Вірменії.

Сімферополь – столиця АР Крим. Важливий транспортний вузол (дві залізничні лінії, п’ять автошляхів, великий аеропорт). На території сучасного Сімферополя у ІІІ ст. до н.е. – ІV ст. н.е. знаходилася столиця Скіфської держави – Неаполь Скіфський. Серед визначних пам’яток – парк “Салгірка” (ХVІІІ ст.); Український музичний, Кримськотатарський музично-драматичний, Ляльковий театр і філармонія; Кримський краєзнавчий і художній музеї.

Над Алупкою височіє одна з найпривабливіших гір Криму – Ай-Петрі. У місті розташований один з найкращих палаців і парків України – Палац Воронцова і парк 1830–1846 рр.

У Бахчисараї збереглися Ханський палац (ХVІ–ХVІІІ ст.), в приміщенні палацу – Бахчисарайський історико-археологічний музей. Успенський печерний монастир (VІІ–ХІХ ст.), у комплексі монастиря – вирубана в скелі Успенська церква VІІІ ст., при дорозі Чуфут-Кале. Мечеть Тохталі-Джамі 1707 року. Фортеця і печерне місто “Чуфут-Кале” (Х–ХVІІІ ст.).

Ялта із сусідніми селищами і містами є найбільшим всесвітньо відомим курортом Криму. Туристів приваблюють ”Ластівчине гніздо” 1911–12рр.; Вірменська церква 1909–17рр.; палац 1831–36рр.; Полукоровський пагорб – місце поховання визначних діячів історії і культури; палацовий комплекс ХІХ–ХХ ст. у Лівадії на схилі гори Могабі.

Феодосія заснована в VІ ст. до н.е. Найцікавіші об’єкти туризму – Вірменська церква Св. Архангелів Михаїла і Гавриїла (1408р.); Генуезька фортеця (ХІV ст.); Міська фортеця (ХІV ст.).

Сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначені відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованими внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.